Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

WOJEWÓDZKI FINAŁ FRYZJERSTWA

{mosimage}

14 kwietnia w Środowiskowym Hufcu Pracy w Częstochowie odbył się, z udziałem Wojewódzkiego Komendanta OHP Bogumiła Kanika i Zastępcy Wojewódzkiego Komendanta OHP Bogusławy Fedorowskiej, śląski etap konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”.

Głównym celem corocznego przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestniczkom ostatnich klas Zasadniczych Szkół Zawodowych sprawdzenia wiedzy zawodowej oraz zapoznanie ich ze sposobem organizacji egzaminów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zawodowych.

W wyniku eliminacji na szczeblu jednostek organizacyjnych do udziału w potyczkach finałowych zakwalifikowanych zostało jedenaście fryzjerek z Hufców Pracy z Tychów, Pyskowic, Jaworzna, Bielska – Białej, Żywca, Myszkowa, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiśle oraz Środowiskowego Hufca Pracy w Częstochowie.

Na wstępie gości powitały komendant częstochowskiego Hufca Pracy Halina Konefał oraz kierownik Wydziału Programów Edukacyjnych, Refundacji, Kształcenia i Wychowania Śląskiej WK OHP Sabina Knapik.

Konkurs zawodowy rozpisany został na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej fazie młode adeptki fryzjerstwa rozwiązywały czterdziestopięciominutowy test jednokrotnego wyboru sprawdzający znajomość teorii sztuki fryzjerskiej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w tym zakresie. W kolejnym etapie uczestniczki musiały wykazać się umiejętnościami praktycznymi, poprzez wykonanie na główkach treningowych trwałej ondulacji, fal i pierścieni oraz przygotowanie modelek do pokazu fryzur wieczorowych.

Zmagania młodych fryzjerek oceniała komisja w składzie: nauczycielka zawodu z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie Sława Pluta, mistrz fryzjerstwa Anna Kusal oraz instruktor praktycznej nauki zawodu Dorota Szymańska. W swojej ocenie jurorzy brali pod uwagę m.in. oryginalność i dokładność fryzury, jakość uczesania, kompozycję całości oraz czas wykonania zadania. Nie bez znaczenia była również higiena i bezpieczeństwo  pracy.

Po zsumowaniu punktacji z części teoretycznej oraz praktycznej komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała Agnieszce Karkut z żywieckiego hufca, która reprezentować będzie Śląską WK OHP podczas zmagań ogólnopolskich w Dobieszkowie. Drugie miejsce zajęła Martyna Bronis z Częstochowy. Na pozycji trzeciej uplasowała się Dominika Litwin z HP w Jaworznie.

Podsumowania przedsięwzięcia konkursowego „Sprawny w zawodzie - fryzjer” dokonał Wojewódzki Komendant OHP Bogumił Kanik oraz Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Bogusława Fedorowska, którzy laureatkom i uczestniczkom konkursu wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a także złożyli życzenia dalszych sukcesów zawodowych i edukacyjnych.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info