Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Z WIZYTĄ W OŚWIĘCIMIU

{mosimage}

19 kwietnia uczestnicy Ochotniczego Hufca Pracy z Siemianowic Śląskich wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę edukacyjną do Oświęcimia.

Pierwszym punktem zwiedzania było wzgórze zamkowe, zamek i znajdujące się w nim muzeum oraz wieża zamkowa. Historia wzgórza zamkowego sięga XI wieku - z tego też okresu pochodzą pierwsze zapiski.

Następnie młodzież zwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obóz Auschwitz, który stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa, utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia. Aktualnie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Tutaj młodzież obejrzała znajdujące się m.in. bloki, obiekty i ruiny  komór gazowych i krematoriów oraz rampę kolejową w Birkenau.

Z kolei w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu młodzi ludzie zobaczyli m.in. Wielką Synagogę, która powstała w 1913r. oraz Muzeum Żydowskie. Ekspozycja muzeum składa się z fotografii, dokumentów, zabytkowych eksponatów oraz multimediów, w tym wspomnień byłych żydowskich mieszkańców miasta.

Podsumowaniem wizyty było zwiedzanie Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdującego się nieopodal rynku Starego Miasta w Oświęcimiu.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info