Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

FORUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W SOSNOWCU

{mosimage}

Jednostki katowickiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży współorganizowały wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Sosnowcu Targi Pracy i Edukacji w ramach II Forum Przedsiębiorczości, które odbyło się 20 – 21 kwietnia w Sosnowieckim Parku Naukowo - Technologicznym.

Uroczystego otwarcia Forum dokonał Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Wydarzenie opierało się na trzech głównych filarach: biznes, ekologia i praca. Pierwszy dzień był skierowany do przedsiębiorców. W trakcie przedsięwzięcia odbywały się Targi Pracy i Edukacji, podczas których uczniowie i absolwenci szkół oraz osoby poszukujące pracy mogły zapoznać się z ofertami pracy przygotowanymi przez lokalnych pracodawców, agencje zatrudnienia oraz jednostki OHP: Młodzieżowe Biuro Pracy z Katowic, Młodzieżowe Centrum Kariery z Jaworzna oraz Punkty Pośrednictwa Pracy z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.  W ramach przedsięwzięcia Anna Tekieli z Młodzieżowego Centrum Kariery w Jaworznie przeprowadziła warsztaty z młodzieżą pt.: „Moja wizytówka zawodowa – jak skutecznie wykorzystać dokumenty aplikacyjne”. Podczas zajęć młodzież miała okazję zapoznać się z działalnością MCK z naciskiem na usługi dla osób uczących się i kończących edukację, następnie poprzez aktywne warsztaty uczniowie uzyskali informacje na temat konstrukcji dokumentów aplikacyjnych oraz ich znaczenia w procesie rekrutacji. Licealiści wzięli udział także w krótkich symulacjach rozmów kwalifikacyjnych, dzięki którym nabyli doświadczenie związane z poszukiwaniem pracy.

W drugim dniu oprócz wykładów dotyczących dynamiki zmian na rynku pracy oraz  aktualnych trendów w rekrutacji, odbywały się również warsztaty dotyczące min. autoprezentacji w procesie poszukiwania pracy. Dagmara Kubiczek z Młodzieżowego Centrum  Kariery z Sosnowca przygotowała kilka  praktycznych wskazówek jak opracować profesjonalne dokumenty aplikacyjne, jakimi zasadami trzeba się kierować przy ich tworzeniu  oraz szczegółowo omówiła poszczególne bloki CV i części składowe listu motywacyjnego. Zajęcia cieszyły się dużym uznaniem wśród uczniów. Po wykładzie młodzież zadawała dodatkowe pytania i zwracała się z prośbą o indywidualną pomoc przy sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych.

Podczas Targów Pracy i Edukacji swoje punkty konsultacyjne miało wiele instytucji, które były zaangażowane w przygotowanie II Forum Przedsiębiorczości, min.: Urząd Miejski w Sosnowcu, Powiatowy Urząd Pracy, Agencja Rozwoju Lokalnego S.A., Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, Państwowa Inspekcja Pracy, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie, Straż Graniczna.

W II Forum Przedsiębiorczości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy oraz eksperci z wielu dziedzin. Wydarzenie było okazją do wymiany opinii, wiedzy i doświadczeń w określonych obszarach, mających wpływ na rozwój biznesu, edukacji i rynku pracy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „Dziennik Zachodni”, „Nasze Miasto”, „Strefa Biznesu”, „TVP3 Katowice”, „Twoje Zagłębie”, „Radio ESKA”.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info