Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

SZLAKIEM LEGIONÓW

{mosimage}

25 kwietnia dwunastoosobowa grupa uczestników Hufca Pracy w Rybniku ( Śląska WK OHP) wzięła udział w wycieczce edukacyjno – turystycznej w Beskid Żywiecki.

Jednym z głównych celów przedsięwzięcia było przybliżenie młodzieży historii związanej z utworzeniem i działalnością Legionów Polskich, dlatego też pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Cmentarza Parafialnego w Rajczy. W północno – zachodniej części cmentarza znajdują się groby legionistów przebywających na leczeniu w miejscowym pałacu Habsburgów przekazanym dla wojska polskiego na cele lecznicze. W kwaterze pochowanych jest 261 żołnierzy, którzy zmarli na choroby płucne od roku 1919. W 1997 roku odnowiono i odrestaurowano wszystkie krzyże oraz wykonano ogrodzenie wokół kwatery. Wśród licznych mogił wyróżniał się m.in. nagrobek legionisty kpt. Jana Kaweckiego, na którym młodzież zapaliła symboliczny znicz, oddając tym samym hołd walczącym o wolną Polskę żołnierzom. Na cmentarzu jest również kilka innych miejsc związanych z II WŚ: m.in. zbiorowa mogiła ku czci osób pomagających partyzantom pod koniec II Wojny Światowej zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta.

W Rajczy uczestnicy zwiedzili także Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej, które jest jednym z pięciu Sanktuariów Maryjnych Żywiecczyzny. Tym razem młodzież poznała nieco wcześniejszą historię ojczyzny, związaną z latami panowania króla Jana Kazimierza, który przebywając w Żywcu wydał pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy równocześnie ofiarując obraz do przyszłej świątyni. Dziś sanktuarium odwiedzane jest przez pątników z różnych stron kraju, pragnących oddać hołd znajdującej się na cudownym obrazie Matce Boskiej Kazimierzowskiej.

Wyjazd miał również charakter turystyczno – krajoznawczy. Z Rajczy grupa udała się do Rycerki Górnej, skąd żółtym szlakiem górskim wyruszyła na Wielką Raczę.  Z położonego na granicy polsko-słowackiej, bezleśnego wierzchołka rozciąga się jedna z najbogatszych panoram w całych Beskidach, która obejmuje m.in. Rycerzową, Pilsko, Babią Górę, Beskid Śląski, Beskid Mały, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Na szczycie znajduje się schronisko turystyczne, a także niewielka platforma widokowa oraz drewniany krzyż. Niestety niesprzyjająca zimowa aura nie pozwoliła na zobaczenie najwyższych gór Polski, jednak nie przeszkodziła w integracji przy wspólnym ognisku, które było ostatnim punktem programu wycieczki.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info