Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MARSZ ŻYWYCH

{mosimage}

5 maja uczestnicy tyskiego Hufca Pracy z wychowawcą Agatą Augustyniak  wzięli udział w 25. Marszu Żywych w hołdzie i upamiętnieniu ofiar Holokaustu.

Kulminacją uroczystości był przemarsz trzykilometrową trasą z byłego Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy wyruszyli sprzed bramy z historycznym napisem „Arbeit macht frei”, a sygnałem do rozpoczęcia Marszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego, którego głos jest symbolicznym wołaniem do Boga o miłosierdzie. Przed wymarszem młodzi uczestnicy zwiedzili ekspozycje w Muzeum Auschwitz, gdzie zobaczyli m.in. wystawę poświęconą zagładzie Żydów, a także historyczne obiekty, w tym blok 11, zwany Blokiem Śmierci, i jego dziedziniec, na którym znajduje się Ściana Straceń. Tutaj Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy więźniów, głównie Żydów i Polaków. Na zakończenie ceremonii, w byłym obozie Birkenau wspominano ofiary zagłady. Odmówiono kadisz — żydowską modlitwę za zmarłych. Na torach kolejowych i rampie, gdzie hitlerowcy dokonywali selekcji przywiezionych z całej Europy Żydów, uczestnicy Marszu pozostawili dziesiątki drewnianych tabliczek symbolizujących macewy — żydowskie nagrobki oraz zapalili znicze.

Tegoroczny Marsz odbył się 80 lat po uchwaleniu tzw. norymberskich ustaw rasowych. Marsz Żywych jest międzynarodowym projektem edukacyjnym, w ramach którego Żydzi, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady utworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Organizatorem Marszu Żywych jest March of the Living International. Marsze odbywają się od 1988 r. tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Yom HaShoah), który w kalendarzu hebrajskim przypada 27 dnia miesiąca.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info