Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MIKOŁÓW: PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWA

{mosimage}9 maja doradczyni zawodowa z Młodzieżowego Centrum Kariery w Mikołowie przeprowadziła warsztaty dla uczestników (dzieci ze szkół podstawowych) miejscowej Świetlicy Specjalistyczno- Opiekuńczej pt. „Poznajemy świat zawodów przyszłości”.

Celem zajęć  było zainteresowanie dzieci światem pracy, zwrócenie uwagi na wielość różnoaspektowych korzyści płynących dla człowieka z faktu podejmowania pracy, uświadomienie roli i rangi pracy w życiu ludzi obecnie i w przyszłości.

Jak będzie wyglądał świat przyszłości? Czy będą jeszcze istniały zawody, a może wszystkie czynności będą za nas wykonywały roboty i maszyny? Czy człowiek będzie musiał się jeszcze wysilać?

Dzieci żywo reagowały na tak stawiane pytania. Zdania były podzielone- część dzieci wyrażała przekonanie, że nasz świat nie będzie się już tak bardzo zmieniał, inni, że odwrotnie- za trzydzieści- czterdzieści lat otaczająca rzeczywistość będzie zupełnie odmienna od tej, którą dziś widzimy za oknami.

Wszyscy jednak byli zdania, że w naszym życiu coraz większą rolę odgrywać będą komputery i inne maszyny.

W dalszej części zajęć dzieci przenosiły na papier swoje wyobrażenia o tym, co w takim skomputeryzowanym i zmechanizowanym świecie będzie robił człowiek, jakie nowe zawody będą potrzebne, także w kontekście coraz większej ilości czasu wolnego. Czym będzie zajmował się człowiek odciążony od wysiłku przez maszyny.

W podsumowaniu zajęć dzieci podkreślały, że bez względu na to, jak będzie zmieniał się świat, praca zawsze będzie dla człowieka ważna i potrzebna. Zauważyły, że człowiek bez pracy nie jest w stanie w pełni się rozwijać, osiągać zadowolenia z życia, wreszcie, że bez pracy wkrada się w życie nuda, stagnacja i bylejakość. 

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info