Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
28 czerwca w Myszkowie zakończył się cykl zajęć z doradztwa zawodowego dla uczestników unijnego projektu „Obudź swój potencjał – EFS”.
Zajęcia podzielono na dwa etapy - zajęcia grupowe z doradztwa zawodowego oraz Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy. Podczas dwudziestogodzinnych zajęć grupowych z doradztwa młodzież realizowała program z zakresu kompetencji społecznych i zawodowych. W ich trakcie przeprowadzono analizę słabych i mocnych stron oraz diagnozę predyspozycji zawodowych pod kątem planowania kariery zawodowej. Ponadto beneficjenci uczestniczyli w licznych ćwiczeniach i symulacjach z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności, współpracy w grupie, motywacji oraz zapoznali się z technikami redukcji stresu.
Głównym celem dwudziestogodzinnych spotkań WAPP było natomiast uświadomienie uczestnikom ich możliwości działania oraz rozwój umiejętności aktywnego poruszania się po rynku pracy. Uczestnicy spotkań zapoznali się z tematyką związaną ze współczesnym rynkiem pracy, ze szczególnym uwzględnieniem metod i technik aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Ponadto przedstawiono młodym ludziom instytucje, instrumenty i usługi rynku pracy oraz omówiono aktualną sytuację kobiet i mężczyzn w lokalnym środowisku zawodowym. Beneficjenci dowiedzieli się również, jak prawidłowo redagować dokumenty aplikacyjne, a także na co zwrócić uwagę podczas bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Na zakończenie warsztatów młodzież mogła wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności podczas symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.
Wiedza zdobyta w trakcie zajęć z pewnością przyda się uczestnikom podczas poszukiwania pracy po zakończeniu udziału w projekcie, tj. po przejściu ścieżki wsparcia zakończonej trzymiesięcznym stażem zawodowym. Projekt stwarza osobom nieaktywnym zawodowo możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych, m.in. poprzez odbycie bezpłatnego kursu zawodowego, językowego, komputerowego czy prawa jazdy kat. B, a także zdobycie doświadczenia zawodowego u lokalnego pracodawcy. Zajęcia grupowe stanowiły uzupełnienie indywidualnego wsparcia doradczego.