Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

OBUDZILI SWÓJ POTENCJAŁ

b_180_135_16777215_00_images_stories_osp_wegierskag.jpgUczestnicy projektu „Obudź Swój Potencjał – EFS” nie mają wakacji od bycia przedsiębiorczym. 25 sierpnia w siedzibie MCK Węgierska Górka na warsztatach aktywnego poszukiwania pracy młodzi beneficjenci zapoznawali się z tendencjami na rynku pracy oraz zawodami przyszłości.

Zawody te coraz częściej brzmią anglojęzycznie i przychodzą do nas sterowane zachodnimi trendami. Bywa jednak, że są to zawody dobrze wszystkim znane, ostatecznie nadanie obcojęzycznego charakteru często może wprawić w dezorientację i zakłopotanie. Coach, copywriter, traffic manager, key account manager czy dogoterapeuta, hipoterapeuta, rezydent, konsultantka ślubna, akustyk biur czy zoopsycholog to tylko część nowo powstałych zawodów, które czekają na odważnych.

Wiemy jednak, że XXI w zaczyna powoli upominać się o ginące zawody, które niegdyś były powszechnymi profesjami, a przemiany cywilizacyjne wraz z wolnymi zawodami wypchały je na boczny tor co spowodowało wymieranie niektórych rzemieślniczych zawodów. Podczas spotkania doradczyni zawodowa z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP z Ujsół przytoczyła „alfabet ginących zawodów” jako alternatywne źródło pracy dla młodych ludzi. Nie od dziś wiadomo, ze moda lubi robić krok do tyłu, podobnie jest z tendencjami na rynku pracy. Rzemiosła wracają do łask. Praca ręczna niektórych zawodów wypartych przez hurtową,, masową produkcję wraca podwójnie doceniona.Zanikające zawody mogą obudzić potencjał w niejednym uczestniku projektu który jest na początku swojej kariery zawodowej.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info