Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informator Śląskiej ŚWK na rok 2019

SZTUKA – JAKO ELEMENT WYCHOWAWCZY

Od dnia 09.04.2019r. uczestnicy 12-29 ŚHP Częstochowa z ZS Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie brali udział w zajęciach świetlicowych organizowanych przez wychowawców OHP.

Młodzież miała okazję zobaczyć blok filmów edukacyjno-profilaktycznych. Filmy dotyczyły przemocy, alkoholizmu oraz nikotynizmu, tematów które bardzo często są zagrożeniem dla nastolatków. Niejednokrotnie słychać w mediach o zażywaniu substancji uzależniających przez młode osoby, co często idzie w parze z przestępstwami, agresją oraz przemocą. Historie przedstawione w filmach są opowiadane przez osoby, które uległy nałogom, agresji. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała kolejno wszystkie filmy, podczas których wywiązywały się burzliwe dyskusje. Zajęcia przyczyniły się do refleksji wśród młodzieży: czy warto? Czy warto narażać swoje życie, wchodząc w uzależnienia i ryzykowne zachowania. Zajęcia zostały podsumowane krótką anonimową ankietą „Czy jestem uzależniony?”. Ukazane treści w filmach uświadomiły młodzieży jakie zagrożenia niesie za sobą zażywanie substancji uzależniających oraz przybliżyły pojęcie przemocy oraz skalę tego zjawiska we współczesnym świecie.

Ponadto w wiosennych zajęciach plastycznych uczestnicy mieli okazję wyrazić swoje emocje poprzez sztukę, wykonując m.in. ozdoby wielkanocne. Zajęcia kształtowały przeżycia i upodobania estetyczne uczestników, a panująca atmosfera sprzyjała integracji grupy oraz zacieśnianiu więzi koleżeńskich.

Młodzież stworzyła ogłoszenia dotyczące dwóch Akcji: „Klucze dla Budzika”. Celem akcji, trwającej do końca czerwca, jest zbiórka starych, niepotrzebnych kluczy na rzecz Fundacji założonej przez Ewę Błaszczyk. Każdy kto posiada w domu niepotrzebne, nie otwierające już żadnych drzwi i kłódek klucze, może je przynieść do ZS nr 1 w Myszkowie. Wydawać by się mogło, że jeden klucz nie waży wiele, ale gdyby zebrać ich kilkaset, a nawet kilkadziesiąt tysięcy - mogą być warte wiele - na tyle dużo, by uratować komuś życie. Zamierzeniem kolejnej Akcji „Bookcrossing- czyli uwolnij książkę!” organizowanej w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, przypadającego na dzień 12 czerwca, jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu. Głównym celem akcji jest wyrwanie młodzieży z „sieci” i zaszczepienie w nich miłości do czytania oraz zachęcenie do dyskusji związanych nie tylko z tematyką social media.

Autor tekstu:Aleksandra Kmita

Autor zdjęć:Anita Kruszyńska

Data publikacji: 17.04.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info