Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informator Śląskiej ŚWK na rok 2019


    
   W dniu 26 marca 2019 r Śląska Wojewódzka Komenda otrzymała podziękowania za udział w projekcie „BohaterON- włącz historię! ”.
W październiku ubiegłego roku młodzież ze śląskich jednostek OHP wzięła udział w konkursie „Kartka do powstańca.
Celem przedsięwzięcia było uczczenie pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego, rozwijanie wyobraźni i pobudzanie aktywności twórczej, rozwój wrażliwości estetycznej uczestników OHP.
Dodatkowo była to również możliwość powrotu do tradycji wykonywania i wysyłania kartek pocztowych. Prace  uczestników biorących udział w konkursie wraz z najładniejszymi życzeniami zostały rozesłane do  Powstańców za pośrednictwem Fundacji Rosa.

 

ŚWIĘTA Z MCK OHP!!!

Pracownica MCK OHP w Cięcinie we współpracy z pracownicą Publicznej Biblioteki w Cięcinie zorganizowały warsztaty rękodzieła prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich. Zaproszone panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Cięcinie zaprezentowały młodzieży sposoby robienia kwiatów z bibuły, krepiny oraz kolorowego papieru.

Młodzież nauczyła się robić piękne róże, tulipany, krokusy, lilie, a nawet szyszki. Wszystkie kwiaty miały piękne kolory i wspaniale się prezentowały. Gdy młodzież miała już przygotowaną wystarczającą ilość kwiatów przystąpiła do robienia palm, które w Niedzielę Palmową miały zostać zabrane do kościoła. Młodzi ludzie podczas pracy mogli posłuchać o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych na naszym terenie, o tym że robienie palm to preludium do Świąt Wielkanocnych, a także o tym że kilkadziesiąt lat wcześniej nie kupowało się sztucznych palm w wielkich sklepach, tylko całe rodziny zbierały się przy przygotowaniu do Niedzieli Wielkanocnej robiąc palmy – a były one pokaźnych rozmiarów, zdobione i przystrojone pięknymi kolorowymi kwiatami i wstążeczkami. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich na zakończenie spotkania wyrecytowały piękny wierszyk oddający przesłanie zwyczaju robienia palm:

To som palmy przewspaniałe,

Z wieźbowych gałązek utkane,

Majom kwiotkow, wstążek wiele,

Poświocomy je w kościele.

Domy wom je potom w darze,

Jako stary zwycaj każe.

Bo kto do kościoła z palmą popędzi,

Tyn łod chałpy zło odpędzi.

Autor tekstu:Aleksandra Widz

Autor zdjęć:Aleksandra Widz

Data publikacji: 17.04.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info