Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

„CO DALEJ LICEALISTO” – WARSZTATY Z DORADCĄ ZAWODOWYM

Wielu uczniów żyje jeszcze wspomnieniem wakacji, ale przyszli maturzyści z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Maczka w Katowicach już zaczęli myśleć o czekającym ich egzaminie dojrzałości i decyzjach, które muszą podjąć w niedługim czasie. Od 10 września doradca zawodowy z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Katowicach Elżbieta Marcinkowska przeprowadza cyklicznie zajęcia dla młodzieży z klas trzecich nt. Matura i co dalej?

Większość młodych ludzi stojących u progu dorosłości po zdaniu matury nie ma sprecyzowanych planów odnośnie wyboru właściwej dla siebie ścieżki edukacyjnej lub zawodowej. Maturzyści szukają wsparcia i informacji . Stąd wielka potrzeba organizowania takich spotkań z doradcą zawodowym, który może udzielić młodzieży ważnych wskazówek, przygotowuje ich do świadomego wejścia na rynek pracy.

Żeby właściwie podjąć decyzję, należy zebrać jak najwięcej informacji o samym sobie – jakie posiadamy uzdolnienia, zainteresowania, temperament, stan zdrowia. Warto również zebrać informacje na temat zawodów, które chcielibyśmy wykonywać, poznać środowisko i charakter pracy, ścieżki realizacji możliwości zdobywania zawodu.

Wszelkie decyzje związane z planowaniem przyszłości edukacyjno-zawodowej należy podejmować bardzo racjonalnie .Wybierając dziś zawód, trzeba zdawać sobie sprawę, że jutro może być on już mało znaczący na rynku pracy. Dobrze zatem od razu nastawić się na pewną elastyczność w kierowaniu własną karierą, być otwartym na nowe rzeczy oraz stale podnosić kwalifikacje zawodowe i zdobywać nowe umiejętności.

Warsztaty grupowe to pierwsza cześć tego przedsięwzięcia. Po nich młodzież będzie miała szansę spotkać się z doradca na indywidualnych poradach zawodowych w ustalonych terminach.

Autor tekstu Elżbieta Marcinkowska

Autor zdjęć:Elżbieta Marcinkowska

Data publikacji: 13.09.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info