Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

RYNEK PRACY W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Dnia 11 października Monika Przybylska - Trzeciak, doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Chorzowie, wzięła udział w Konferencji pt. „Kadry kwalifikowane- najcenniejszy zasób współczesnych gospodarek”. Konferencja została zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pierwsze wystąpienie należało do Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pana Grzegorza Sikorskiego. Przedstawił on „Rynek pracy w województwie śląskim w ujęciu statystycznym”.

Następnie dr Ryszard Marszowski z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach wygłosił dwa wykłady. Pierwszy nt. „Zapotrzebowanie na kadry kwalifikowane na rynku pracy Chorzowa. Stan i perspektywy” oraz „Kadry kwalifikowane najcenniejszy sposób współczesnych gospodarek w perspektywie badania pt. Zapotrzebowanie na kadry kwalifikowane na rynku pracy Chorzowa”.

Dr Ryszard Marszowski w swoich wykładach podkreślał, ze zasoby ludzkie, w tym kadry kwalifikowane – charakteryzujące się posiadaniem określonego poziomu wiedzy, jakościowo unikatowymi umiejętnościami i wysoko rozwiniętymi kwalifikacjami stanowią podstawowy zasób podaży każdej organizacji. Dobre, wykwalifikowane kadry mogą minimalizować rozwarstwienie strukturalne na rynku pracy, wyeliminować niedopasowanie kwalifikacji zawodowych do potrzeb w zatrudnieniu, ograniczać wzrost bezrobocia i w końcowym rezultacie decydować o powodzeniu misji przedsiębiorstwa.

Profesor Politechniki Śląskiej dr hab. Małgorzata Dobrowolska Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Śląskiej przedstawiła wykład nt. „Praca 4.0.” Podkreśliła znaczenie automatyzacji oraz cyfryzacji na zmieniającym się rynku pracy.

Na konferencji głos zabrała również Aleksandra Błachut – lekarz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z wykładem „ Miasto bliskie sercu?”- zagrożenia kardiologiczne we współczesnej aglomeracji.

Na koniec pracownik chorzowskiego PUP pani Małgorzata Tkaczyk zabrała głos w sprawie „ Wsparcia kadr kwalifikowanych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Chorzowie w latach 2014-2019. Przybliżyła uczestnikom konferencji w jaki sposób można się starać w środki na szkolenia z KFS oraz zachęcała do składania wniosków.

Autor tekstu:Monika Przybylska- Trzeciak

Autor zdjęć:Monika Przybylska- Trzeciak

Data publikacji: 14.10.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info