Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MŁODZI DLA SENIORÓW W BIELSKU – BIAŁEJ

W bielskim Hufcu Pracy zakończyła się realizacja trzymiesięcznego projektu solidarności pn. „Młodzi dla Seniorów”. Projekt realizowany był w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Pomysł na projekt zrodził się z chęci niesienia pomocy osobom samotnym i starszym. Grupa pięciu młodych ludzi, podopiecznych hufca pracy w Bielsku – Białej, postanowiła ukierunkować swoje działania na podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czechowicach – Dziedzicach.

Działania realizowane w ramach projektu rozpoczęły się w miesiącu październiku 2019 roku, a zakończyły w styczniu 2020 roku. Jednym z elementów realizacji projektu były wspólne spacery do pobliskiej kawiarni, gdzie młodzież i pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej miło spędzali czas.

Kolejnym z przedsięwzięć był wyjazd do Teatru Polskiego w Bielsku – Białej na sztukę pt. „Mayday”. W trakcie zorganizowanych zajęć z rękodzieła artystycznego młodzież oraz pensjonariusze wykonali piękną pracę plastyczną pt. „Jesień”, która do dnia dzisiejszego znajduje się w centralnym miejscu Domu Pomocy Społecznej i jest doskonałym przykładem tego, że mimo różnicy pokoleń można wspólnie spędzić czas i dodatkowo stworzyć jeszcze coś pięknego.

Młodzież i kadra z bielskiego Hufca Pracy spędziła czas z seniorami na spotkaniu opłatkowym połączonym z koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu BIG BAND pod batutą dyrygenta Jarosława Grzybowskiego. Wspólne kolędowanie było doskonałą okazją do dalszej integracji grupy młodych ludzi z seniorami. Na zakończenie realizacji projektu odbyły się zajęcia z rękodzieła artystycznego oraz koncert zespołu BIG BAND „Wspaniałe lata 60-te”.

Realizacja projektu przyniosła wiele korzyści, zarówno dla grupy inicjatywnej jak i dla seniorów. Młodzież dzięki realizacji projektu nauczyła się empatii, szacunku dla osób starszych, mogła spędzić czas w sposób kreatywny. Wszystkie działania, które zrealizowali młodzi ludzie wpłynęły na ich świadomość, a każde powodzenie sprawiało, że czuli satysfakcję i dumę z samego siebie. Z kolei seniorzy dzięki udziałowi w projekcie mogli zagospodarować swój wolny czas, obniżyć poczucie wyalienowania społecznego. Realizacja projektu solidarności przyniosła korzyści dla społeczności lokalnej, pokazała że młodzi ludzie niekoniecznie muszą spędzać czas z telefonem komórkowym w dłoni, czy też grając w gry komputerowe. Alternatywą dla takiego spędzania wolnego czasu może być bezinteresowna pomoc drugiej osobie.

Po zakończeniu realizacji projektu działania na rzecz seniorów z Domu Pomocy Społecznej młodzież planuje kontynuować.

Autor tekstu:Monika Buczek

Autor zdjęć:uczestnicy

Data publikacji: 29.01.2020

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info