Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

RAK WSPAK- PRELEKCJA W SOSNOWCU

Dnia 12.02.2020 r. w 12-35 Hufcu Pracy w Sosnowcu odbyła się prelekcja na temat nowotworów. Prowadząca Aleksandra Gawień- Zych z Fundacji Edukacji Zdrowotnej- STIM przybliżyła uczestnikom czynniki ryzyka zachorowania na raka z wyszczególnieniem nowotworów piersi, szyjki macicy oraz nowotworów narządów płciowych męskich.

Według Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W polskich badaniach profilaktycznych raka piersi wskaźnik wykryć (zależnie od roku) wynosił nawet 10%. Na świecie wynosi on średnio 16%. Rocznie w Polsce na raka piersi zapada w chorobę nawet 11 tysięcy kobiet. Drugi pod względem częstotliwości wykrywania rodzaj raka wśród kobiet, to rak szyjki macicy. Problem raka jąder dotyka każdego roku ok. 700 Polaków w wieku od 15 do 14 roku życia. Mimo, że stanowi on tylko 1% spośród wszystkich odmian raka dotykających mężczyzn, to jednak jest on najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn w tym przedziale wieku. Na ten nowotwór może zachorować każdy mężczyzna, zwłaszcza poniżej 40 roku życia, jednak pewna ich część jest szczególnie narażona na zachorowania (występują u nich czynniki ryzyka).

Celem spotkania było podniesienie wiedzy uczennic na temat raka piersi, metod wykrywania raka, w tym samobadania piersi a także jąder.

Autor tekstu: Marzena Działach- Cieślik

Autor zdjęć: Marzena Działach- Cieślik

Data publikacji: 12.02.2020

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info