Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

UWAGA PRACODAWCY ! 

WAŻNE INFORMACJE  DOTYCZĄCE REFUNDACJI:


 POBIERZ


 

RYBNICKI HUFIEC PRACY ZAKOŃCZYŁ PROJEKT EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI

Po prostu – podaj łapę” to tytuł projektu, którego realizację zakończył Hufiec Pracy w Rybniku w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Grupą docelową, do której głównie były skierowane działania projektowe były zwierzęta, będące pod opieką Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Raciborzu. Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja „Jesteśmy głosem tych, co nie mówią”, Szkoła Podstawowa nr 9 w Rybniku oraz Szkoła Podstawowa nr 20 w Rybniku. W realizację poszczególnych etapów zaangażowana była młodzież w wieku 18-24 lat – absolwenci rybnickiego Hufca Pracy.

Niemal codziennie w mediach pojawiają się smutne informacje o przypadkach złego traktowania zwierząt. Niektóre z nich są na tyle drastyczne, że kończą się ukaraniem sprawców przemocy lub zaniedbań wobec zwierząt. Ale niestety większość zwierzęcych dramatów rozgrywa się po cichu. Nietrafiony prezent, znudzenie się zwierzęciem, dłuższy wyjazd, niekontrolowane rozmnażanie zwierząt to najczęstsze przyczyny ich bezdomności. Takie zwierzęta niestety najczęściej trafiają do schroniska, gdzie z pewnością nigdy nie otrzymają tyle miłości i uwagi,co w rodzinnych domach. Dlatego też każde działanie skierowane wobec porzuconych, bezbronnych „braci mniejszych” jest z pewnością wyrazem ludzkiej solidarności. Pomysł na projekt, który zrodził się w głowach młodych ludzi był niejako odpowiedzią na rosnące potrzeby organizacji zajmujących się codzienną opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Ale to nie wszystko. Z wielu profesjonalnych badań wynika, że najlepszym sposobem zapobiegania niewłaściwym ludzkim zachowaniom (również tych wobec zwierząt) jest wczesna profilaktyka i edukacja. Dlatego też grupa inicjatywna postanowiła, że swoimi działaniami obejmą dzieci z młodszych klas szkół podstawowych.

Aktywność młodzieży zaangażowanej w projekt była więc dwukierunkowa. Podczas kilkukrotnych wizyt w raciborskim schronisku grupa zajmowała się pomocą w opiece nad zwierzętami. Działania polegały przede wszystkim na wyprowadzaniu psów na spacery oraz zabawach ze zwierzętami, które najbardziej potrzebowały ludzkiej czułości. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu była również możliwość zakupu karmy, suplementów oraz innych akcesoriów ułatwiających zwierzętom funkcjonowanie w schronisku.

Drugi kierunek działań to zajęcia edukacyjne dla dzieci z rybnickich szkół podstawowych – SP nr 9 oraz SP nr 20. Podczas kilku warsztatów dzieci zapoznały się z działalnością schroniska dla zwierząt, zasadami bezpieczeństwa oraz właściwej opieki i traktowania zwierząt. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej części mali uczniowie bardzo często zgłaszali się i zadawali wiele pytań. Następnie zajęli się kolorowaniem, ozdabianiem zakładek do książek mających wzbudzać pozytywne nastawienie do zwierząt. Największą atrakcją dla małych miłośników zwierząt okazało się spotkanie z dwoma podopiecznymi schroniska – kotkami Pszczółką i Mają.

Według opinii uczestników, koordynatora, opiekunów oraz partnerów projekt okazał się wielkim sukcesem i niewątpliwie pokazał czym jest solidarność, miłość, godność. Jak napisała jedna z uczestniczek projektu Krystyna Skiba: „wolontariat jest miłym, przydatnym w życiu doświadczeniem. Pomaganie innym jest na pewno czymś wartościowszym, niż marnowanie czasu przed komputerem. Gdy widziałam, podczas spacerów, radość w oczach psiaków, które wyprowadzałam poczułam się naprawdę potrzebna i szczęśliwa. Dużą radość sprawiły też zajęcia integracyjne z dziećmi młodszych klas w szkołach podstawowych. Fajnie byłoby, gdyby takie pomysły były dalej realizowane, bo naprawdę warto”.

 

UWAGA PRACODAWCY ! 

WAŻNE INFORMACJE  DOTYCZĄCE REFUNDACJI:


 POBIERZ


 

Autor tekstu:Radosław Bała

Autor zdjęć: Dorota Korona

Data publikacji: 17.02.2020

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info