Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

WIANKI,CZYLI NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Uczestniczki 12-29 OSiW w Częstochowie, w dniu 23 czerwca przywitały lato samodzielnie wykonanymi wiankami. Nie każda dziewczyna miała możliwość puszczenia swojego dzieła na wodę, ale pochwaliły się swoją twórczością na zdjęciach. Pierwszy dzień astronomicznego lata przypada na 21 czerwca, a noc z 20 na 21, która poprzedza najkrótszą noc w roku, nazywana była Nocą Kupały, nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwała się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Ponieważ w Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej Nocy Kupały, zmuszony był zasymilować to święto z obrzędowością chrześcijańską. Tak Kościół ustanowił Noc Świętojańską, która odbywa się w wigilię dnia św. Jana Chrzciciela, czyli właśnie z 23 na 24 czerwca. Jest ona związana z letnim przesileniem słońca i często bywa mylona z Nocą Kupały, stąd też obchodzi się ją w podobny sposób.

Noc Świętojańska również związana jest z naturą, a przede wszystkim z ogniem. Przez lata utarło się wiele tradycji, które towarzyszą obchodom Nocy Świętojańskiej, która jest też świętem miłości. Zgodnie z nimi, panny wykonują taniec wokół ognia i śpiewają piosenki miłosne. Powinny być ubrane w białe sukienki i mieć u pasa przewiązaną bylicę. Kolejną tradycją, która wiąże się z tym świętem jest wyplatanie przez panny wianków - symboli panieństwa. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami, licząc na to, że wianek został wyłowiony przez kawalera, co oznaczało jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Według legend w Noc Świętojańską wiele roślin nabiera magicznej mocy. Dlatego też trzeba wybrać się na spacer w poszukiwaniu kwiatu paproci. Kto go odnajdzie będzie do końca życia szczęśliwy i bogaty. Kiedyś takie spacery były pretekstem dla zakochanych, aby udać się wspólnie na romantyczną przechadzkę. Ostatnim zwyczajem związanym z obchodami Nocy Świętojańskiej jest kąpiel w wodzie. Według wierzeń zanurzenie się w rzece czy jeziorze spowoduje, że ciało stanie się zdrowe, a sama kąpiel zagwarantuje miłość z odwzajemnieniem, szczęśliwe małżeństwo i zdrowych potomków.

Celem akcji online było pobudzenie aktywności twórczej uczestniczek, poprzez kultywowanie tradycji świętojańskich. Dziewczęta miały możliwość rozwinięcia swojej kreatywności w wyplataniu wianków, którego nauczyły ich mamy i babcie. Przybliżono im również dawne obrzędy towarzyszące Świętu: taniec wokół ogniska, śpiewanie piosenek o tematyce miłosnej, kąpiel w wodzie, szukanie kwiatu paproci. Dziewczęta zgodnie przyznały, że zdobyły kolejne doświadczenie, które na pewno przekażą swoim dzieciom. Żałowały jednak, że nie mogły uczestniczyć wspólnie w świętowaniu nadejścia lata, które jest pretekstem do spotkań i udanej zabawy w gronie znajomych.

Autor tekstu:Anita Kruszyńska

Autor zdjęć:uczestniczki 12-29 OSiW Częstochowa

Data publikacji: 24.06.2020

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info