Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

SPRAWNI KUCHARZE NA ŚLĄSKU

kuch.JPG

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Dąbrowie Górniczej odbył się 15 kwietna wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie – kucharz”.

Do realizacji zadań konkursowych, który składał się z części teoretycznej oraz praktycznej przystąpiło osiem dwuosobowych zespołów Hufców Pracy z Pyskowic, Bielska – Białej, Żywca, Myszkowa, Ośrodków Szkolenia i Wychowania w Wiśle i Dąbrowie Górniczej oraz Środowiskowego Hufca Pracy w Częstochowie. W pierwszej części uczestnicy pisali 30-minutowy test jednokrotnego wyboru składający się z dwudziestu pięciu pytań. Następnie każda drużyna losowała zestaw z potrawami, które należało przygotować w ciągu 2 godzin zegarowych. Podczas konkursu jury cały czas wizytowało stanowiska robocze młodych kuchmistrzów oceniając m.in. umiejętność zorganizowania i przygotowania stanowiska roboczego, rozumienia instrukcji roboczej, znajomość przepisów BHP i współpracę z partnerem w toku realizacji zadań oraz jakość, ilość, poprawność i estetykę wykonanej pracy. Młodzi kucharze wykazali się fachowością i profesjonalizmem podczas powierzonych im zadań, a wykonane potrawy zachwyciły członków komisji estetyką i niepowtarzalnymi walorami smakowymi. Pierwsze miejsce zajęli Szymona Haręża oraz Robert Gaweł z Żywca. Laureaci przygotowali łososia w panierce migdałowej, sałatkę z łososia wędzonego z awokado oraz grzanki czosnkowo-ziołowe na pierzynce z kiełków. Miejsce drugie komisja przyznała Justynie Białożyt oraz Annie Kubicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiśle. Dziewczęta przyrządziły szaszłyk w filecie z kurczaka w sosie „tzazikowym”, surówkę z selera i jabłka z rodzynkami oraz koktajl truskawkowy. Trzecie miejsce przyznano ex aequo zespołom z Bielska – Białej (Ewelinie Krzak i Jolancie Sieczkowskiej) oraz Środowiskowego Hufca Pracy z Częstochowy (Sonii Konieczko i Annie Wójcik). Udział w konkursie, poza wyłonieniem laureatów do etapu ogólnopolskiego, pozwolił sprawdzić młodzieży wiedzę zawodową oraz zapoznać się ze sposobem organizacji egzaminów zewnętrznych na tytuły kwalifikacyjne. Uczestnictwo w konkursie dało również szansę młodzieży na zaprezentowanie ich uzdolnień oraz umożliwiło sprawdzenie własnych umiejętności. Na zakończenie wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczane przez Kierownika Wydziału Programów Edukacyjnych, Refundacji, Kształcenia i Wychowania Sabinę Knapik oraz Kierownika Ośrodka Szkolenia i Wychowania Wiktora Czuczę.

 

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info