Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informator Śląskiej ŚWK na rok 2019

Czeladź: NIE DAJ SIĘ STRESOWI

nie.JPG

16 kwietnia doradczyni zawodowa z Młodzieżowego Centrum Kariery w Czeladzi zorganizowała zajęcia pt. „Stres w życiu człowieka – jak sobie z nim radzić?”, w klasie integracyjnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Z pozoru wydawać by się mogło, że najbardziej beztroskie życie wiedzie młodzież, która nie posiada dodatkowych obowiązków, a rodzice zapewniają im warunki do spokoju każdego dnia. Jednakże tempo życia we współczesnym świecie, chęć dorównania innym, dopasowywanie się do rówieśników sprawia, że coraz więcej młodych osób jest narażonych na sytuacje stresogenne. Jednym z podstawowych obszarów, w których młodzież przeżywa trudne chwile jest szkoła. Trudności związane z nauką, relacje z nauczycielami oraz ewentualne problemy związane z posiadaną niepełnosprawnością są najczęściej doświadczanym stresorem w okresie dorastania obok problemów osobistych i rodzinnych. Podczas spotkania młodzież miała okazję do zapoznania się z definicjami stresu oraz jego rodzajami. Doradczyni zawodowa przedstawiła uczniom przyczyny stresu w pracy i życiu codziennym oraz wskazała jakie osoby są szczególnie narażone na odczuwanie stresu i jakie mogą być tego skutki zdrowotne. Głównym założeniem zajęć było zaznajomienie młodzieży ze sposobami radzenia sobie ze stresem. Uczniowie wykonywali ćwiczenia pomagające im zrozumieć, że stresu nikt nie jest w stanie uniknąć. Można jednak mieć nad nim kontrolę, poprzez poznanie mechanizmów działania. Podczas rozmowy młodzież dzieliła się własnymi przeżyciami opowiadając o sytuacjach, w których problem ich przerasta i nie potrafią sobie sami poradzić. Doradczyni zawodowa uświadamiała młodym ludziom, że nie chodzi o to, aby wyeliminować stres, ale o to, aby nadać mu właściwe miejsce oraz obniżyć siłę jego oddziaływania.

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info