Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

PRACOWNIK POSZUKIWANY

D_1498.JPG

Pod takim hasłem 28 kwietnia odbyła się debata pomiędzy przedstawicielami instytucji realizującymi zadania rynku pracy, a młodzieżą.

Ochotnicze Hufce Pracy reprezentowali: doradczyni zawodowa z Młodzieżowego Centrum Kariery w Katowicach i pośredniczka pracy z Punktu Pośrednictwa Pracy w Sosnowcu. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało z myślą o młodzieży kształcącej się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Sosnowcu oraz absolwentów szkoły celem przygotowania ich do świadomego planowania kariery zawodowej. Debata zrealizowana została w siedzibie szkoły. Ważnymi kwestiami, poruszanymi podczas dyskusji były propozycje zawodów deficytowych i nadwyżkowych w regionie, oferty pracy pozyskiwane najczęściej, a także kryteria kwalifikacyjne określane przez pracodawców do proponowanych przez nich ofert pracy. Młodzież miała okazję również zweryfikować swoje wiadomości nt. lokalnego rynku pracy oraz poznać możliwości dalszego kształcenia odbywającego się w formie kursowej dzięki projektom realizowanym przez lokalne instytucje, w tym Ochotnicze Hufce Pracy. Interesującym tematem dla osób młodych okazało się również pośrednictwo zagraniczne, zwłaszcza oferty realizowane w ramach międzynarodowej sieci współpracy EURES. Na zakończenie debaty osoby zainteresowane korzystały z indywidualnego wsparcia w zakresie pośrednictwa pracy oraz przygotowania do kontaktów z pracodawcą. Realizacja przedsięwzięcia wynika z potrzeby szczególnego wsparcia osób młodych, dokonujących pierwszych wyborów zawodowych celem uświadomienia sobie praw jakimi rządzi się rynek pracy, a także wpływu osobistych wyborów na satysfakcję z życia zawodowego i osobistego. Debata miała również pokazać młodym ludziom, że w trakcie podejmowania tak ważnych dla siebie decyzji zawodowych nie powinni czuć się osamotnieni, gdyż mogą korzystać z pomocy jaką oferują im instytucje lokalne. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród uczniów ostatnich klas liceum ogólnokształcącego i gimnazjum oraz absolwentów szkoły, w efekcie czego uczestnicy już zdeklarowali gotowość zatrudnienia do prac sezonowych i stałych, zarówno w kraju jak i zagranicą.

 

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info