Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

12-15 HP Pyskowice

12 – 15 Hufiec Pracy w Pyskowicach powołany został decyzją Komendanta Głównego OHP z dnia 01.09.2000 r. i utworzony na bazie Hufca Pracy istniejącego od roku 1985 najpierw w Paczynie k/Pyskowic, a w okresie transformacji przeniesionego do Pyskowic. Priorytetowe zadania realizowane w hufcu to: nauka, praca i wychowanie.

Kadra opiekuńczo - wychowawcza poprzez zróżnicowane działania wychowawcze oraz inicjatywy programowe przyczynia się do stymulowania rozwoju intelektualnego oraz przyśpiesza adaptację młodzieży do życia w społeczeństwie. Zadania Hufca to nie tylko umożliwienie uczestnikom uzupełnienia wykształcenia i zdobycia zawodu, lecz przede wszystkim kształtowanie właściwej osobowości, czyli m.in. podniesienie poziomu socjalizacji, kultury osobistej i rozwoju fizycznego, a także poprzez proces wychowania przygotowanie młodzieży do życia w społeczeństwie na zasadach pełnoprawnych członków, rozumiejących swoje prawa i obowiązki, oraz aktywnie, na miarę swoich możliwości, uczestniczących w życiu społecznym. Jedną z form organizacji zadań profilaktycznych i resocjalizacyjnych są przedsięwzięcia z zakresu działalności kulturalno - oświatowej, sportowo - rekreacyjnej i turystycznej. Młodzież realizuje swoje zainteresowania plastyczne, artystyczne ( śpiew, taniec, aktorstwo ), sportowe ( tenis stołowy, piłka nożna i siatkowa, szachy i warcaby ).

W świetlicy Hufca korzysta także z pomocy w nauce ( zajęcia wyrównawcze ). Dla naszych wychowanków organizujemy również wycieczki. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc w naszym kraju, m.in. Beskid Śląski, Żywiecki, Sądecki, Karkonosze ( piesze wędrówki i zdobywanie szczytów górskich: Babia Góra, Śnieżka, Szczeliniec, Białe Skały, Błędne Skały, Stożek, Czantoria, Trzy Korony, Sokolica ), zamki i ruiny zamków. Młodzież podczas pobytu w Czechach, Słowacji zapoznawała się z kulturą i tradycjami sąsiadów. Od kilku lat w okresie wakacji letnich organizujemy dla dzieci i młodzieży z hufca i środowiska obozy szkoleniowo - wypoczynkowe w atrakcyjnych miejscach Polski i poza jej granicami. W realizacji zadań hufiec korzysta nie tylko ze środków budżetowych, ale również pozyskuje je poprzez Koło Stowarzyszenia OHP m.in. z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narodowej Agencji Programu MŁODZIEŻ.

Nasz hufiec realizuje także wiele programów na rzecz młodzieży, wśród nich już trzecią edycję Programu " Twoja wiedza - Twój sukces", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy tego programu uzyskali wsparcie ze strony psychologów, pedagogów, prawników, doradców rodzinnych i zawodowych, uczestniczyli w kursach komputerowych i języka angielskiego oraz uzyskali kwalifikacje zawodowe w zawodach barman kelner z modułem językowym - 7 osób, kompleksowa obsługa hurtowni i magazynu - 21 osób, operator wózków widłowych + kurs prawa jazdy kat. B - 11 osób, obsługa i eksploatacja technicznych urządzeń magazynowych (wózki widłowe, suwnice, hakowy), 15 osób i księgowość komputerowa z elementami kadr i płac - 5 osób.

Formy kształcenia:
Zasadnicza Szkoła Zawodowa (klasy wielozawodowe) - 2 lub 3 lata nauki.

Zawody:
Kucharz małej gastronomii, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, monter - elektronik, stolarz, cukiernik, piekarz, rzeźnik - wędliniarz, sprzedawca, fryzjer, lakiernik, mechanik - monter maszyn i urządzeń, a także ślusarz.

12-15 HP Pyskowice
ul. Strzelców Bytomskich 14
44-120 Pyskowice
Tel./Fax.: (32) 333 20 73
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komendant: Bogumiła Kwaśniewska

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info