Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

„GINĄCE ZAWODY POMYSŁEM NA PRZYSZŁOŚĆ”

Do 30 września 2015 r. Ochotnicze Hufce Pracy realizowały ogólnopolski projekt mający na celu poprawę sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, z wykorzystaniem nowatorskich działań polegających na przeszkoleniu w tzw. zawodach „ginących” z zakresu tradycyjnego rzemiosła.

Proponowane w projekcie działania stanowiły wartościową alternatywę dla młodych ludzi zamierzających uzyskać lub poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Głównym założeniem projektu było połączenie idei przedsiębiorczości z promocją historii i kultury regionalnej, której częścią są właśnie ginące zawody.

Projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” realizowany był w całej Polsce od maja 2014 r. Część zadań projektowych była realizowana w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy, gdzie na zapleczu XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego zbudowano „wioskę ginących zawodów”, wzniesioną w architekturze tradycyjnej zabudowy wsi. Pracownia ginących zawodów obejmuje warsztaty do nauki profesji tkacza, zduna, dekarza/strzecharza, stolarza/kołodzieja, kowala, brukarza, rymarza, piekarza i cukiernika.

Beneficjentami tego przedsięwzięcia było 160 młodych ludzi oraz 28 pracowników OHP - instruktorów praktycznej nauki zawodu. 1/3 beneficjentów stanowili uczestnicy OHP, dla których zawód ginący stał się drugim zawodem w stosunku do zawodu wyuczonego w OHP.

Pięć spośród 160 osób przeszkolonych w ramach projektu to podopieczni Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Dąbrowie Górniczej, którzy zostali przeszkoleni w zawodzie kamieniarza.

 

b_180_135_16777215_00_images_stories_pokl_ohp1.jpg

 

 

 

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info